Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. června 2023 Bruno

Jiljov - "tvrz" plná otazníků

14. 01. 2015 18:30:59
Jiljov se nachází u obce Holany, přibližně 8 km jiho-jihozápadně od centra České Lípy. Jedná se o skalní rezidua stavby plné otazníků, na tamním turistickém směrovníku označené jako bývalá skalní tvrz ze 14. století. Prezentovaná informace je však poněkud zavádějící, neboť ty markantní stopy lidské činnosti v pískovcových blocích, které na místě můžeme spatřit, jsou s velkou pravděpodobností původu novověkého a existence středověké tvrze zde dosud nebyla prokázána (ale ani vyloučena).

 

Jiljov
Jiljov u Holan v okrese Česká Lípa, pohled na objekt přes vstupní partii. Patrné jsou barevné (zelené a oranžové) stopy vandalů vlevo a vpravo od vstupu. Turistická ikonka, označující zříceninu hradu, vandalismem není, i když je toto místo jako středověké opevněné sídlo zpochybňováno.

 

Pár vět z historie,

která se možná týká úplně jiné tvrze. O prvních osobách s přídomkem "z Jiljova" se zmiňují dobové písemnosti ze čtvrté čtvrtiny 14. století. Samotná tvrz Jiljov pak měla být již od druhé poloviny století následujícího pustá. Některé úvahy tuto historickou tvrz, či malý hrad, nespojují s lokalitou u Holan, ale umisťují ji kamsi ke Všetatům, kde se po ní však nedochovalo zhola nic.

Do doby národního obrození se vytratilo z paměti národa české jméno skalních bloků u Holan a Jiljovem zdejší místo pojmenovali (možná nesprávně) až pánové František Palacký a August Sedláček. Čili to musíme brát opravdu s rezervou, neboť Palacký toho napovídal až až a o poznání hodnověrnější Sedláček zase zpracovával historii snad všech našich hradů, kterých byly řádově stovky, že se mu tam musely občas nějaké chyby chtě nechtě vloudit. 

Ať už zde tedy ve středověku nějaká tvrz byla, či nebyla, a ať se jmenovala tak či onak, dnešní podoba skalních bloků je s velkou pravděpodobností výsledkem romantizujících stavebních úprav hraběte Vincence Karla Kounice z doby kolem roku 1820. Objekt potom nějaký čas sloužil snad jako vyhlídka a během honů zde mělo být podáváno lehké občerstvení rozvášněným lovcům.

 

Jiljov
Jiljov je tvořen dvěma pískovcovými skalními bloky částečně k sobě přiléhajícími. Vstupní otvor na nízkém delším bloku svým tvarem nezapře novověký původ, pochází z romantizujících stavebních pokusů první poloviny 19. století. Na tom vyšším bloku jsou zřetelná vytesaná zahloubení pro trámy, která mohou být mnohem staršího data.

 

Popis objektu

V lokalitě Jiljov u Holan se nacházejí dva pískovcové skalní bloky k sobě částečně přiléhající. Severovýchodní je nižší a podlouhlý, jihozápadní je tvaru věžovitého. Ve východním čele nižšího bloku je vytesán vstup v úrovni terénu, na nějž navazuje v pískovci tesané schodiště vedoucí na horní partii tohoto bloku. Po ní vede úzká komunikace směrem ke druhému bloku, po jejichž stranách i nad vchodem jsou vytesané tzv. záhony. Záhony zvané proto, že se v nich v 19. století pěstoval chmel, což měl snad na vlastní oči vidět i historik August Sedláček. Při troše popuštěné fantazii by tyto prohlubně mohly představovat i základy dřevěné stavby vysazené na skále, jak je někdy zmiňováno.

Komunikace se stáčí k místu styku obou skalních bloků a pokračuje tesaným schodištěm po východní straně toho věžovitého na jeho vrchní plochu. Ta je zahloubená odtesáním pískovce, přičemž na jihozápadním cípu je stejnou technologií vytvořen jakýsi baštovitý útvar. A opět v případě středověké tvrze zde mohla být dřevěná nástavba, jsou to však jen akademické úvahy bez jakýchkoli důkazů.

Skalní bloky se tyčí na nevýrazném pahorku, lokalita je obehnána valem a příkopem, ty jsou také dnes již nevýrazné. Náznak valu a příkopu jako jediný hmotný (ale nepřímý) důkaz podporuje teorii o středověkém opevněném sídle, v jehož středu mohly stát klíčové objekty umístěné na předmětných skalních blocích.

Od roku 1958 je Jiljov veden na seznamu nemovitých kulturních památek a je zapsán jako "letohrádek Jiljov, zřícenina a archeologické stopy".

 

Jiljov
Pohled od jihu. V 19. století, kdy měl Jiljov sloužit jako rozhledna, nebyl kolem stavby ještě žádný les.

 
Jiljov

Pohled z nižšího bloku na vyšší, po jehož východní straně je vysekáno schodiště.

 

Jiljov
Horní část nižšího bloku. Vysekané prohlubně byly vysypány hlínou a prý se v nich v 19. století pěstoval chmel.  

 

Jiljov
Pohled z horní partie vyššího bloku 

 

Jiljov
Na horní partii vyššího bloku je vysekané zahloubení s jakýmsi baštovitým útvarem na jihozápadním cípu. I toto vše mělo být dle některých pramenů vysekáno až v první polovině 19. století.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Radek Folprecht | středa 14.1.2015 18:30 | karma článku: 21.18 | přečteno: 1414x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Jitka Štanclová

Co se všechno skrývá na zahrádce?

Blog jen tak na pohodu. Aby se všem vydařil víkend, rozjasnily se obzory a lidi byli na sebe hodní. Jak říkám, na pohodu, jinak to neumím.

9.6.2023 v 19:47 | Karma článku: 18.63 | Přečteno: 220 | Diskuse

Janka Melišová

Tam okolo Strečna cesta nebezpečná

"Pod zámkom sa skryli v bielych plachtách víly. Na lúkach vo Váhu často sa kúpajú; po poli širokom tancúvajú skokom." Ponúkam Vám snímky z mojich túlačiek touto mocnou prírodou.

9.6.2023 v 18:32 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 465 | Diskuse

Jan Řeháček

Sedm divů jara

Po dlouhém barevném půstu zimní šedi působí návrat jarní kavalerie jako zjevení. V našem parku v tomto období kvete několik dřevin, s jejichž uměleckými kreacemi bych vás v tomto blogu rád seznámil. Matička příroda dokáže kouzlit.

9.6.2023 v 9:09 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 103 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

Sejdeme se na klepadle ...

Bývala všude. Na každém dvorku a mezi domy - starými činžáky i paneláky. Nejoblíbenější prolézačka a místo setkávání mých dětských let.

8.6.2023 v 20:00 | Karma článku: 26.55 | Přečteno: 501 | Diskuse

Petr Široký

Jak jsem potkal brouky (Díl XXIII.- Praha - Radotín)

Broučí znalosti většiny z nás plynou z dávné četby Ferdy Mravence a občasného setkání s druhem dostatečně velkým či nápadným, aby si ho člověk povšiml – střevlík, beruška, chroust, zlatohlávek.

8.6.2023 v 8:42 | Karma článku: 21.57 | Přečteno: 277 | Diskuse

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Přehnaným cvičením jsem si zničila tělo, říká Jennifer Anistonová

Hvězda seriálu Přátelé Jennifer Anistonová (54) přiznala, že byla posedlá štíhlostí a cvičila tak intenzivně, že tím...