Malá vodní elektrárna do každé rodiny

2. 07. 2008 12:33:00
V tomto článku si představíme několik výrobků, které mají šanci podstatně změnit životy lidí, tedy alespoň kousíčky životů některých lidí.

Tyto výrobky byly vystaveny na Mezinárodním veletrhu cestování, volný čas a sport  a taky dům, byt a zahrada a to už stačí v Hannoveru ( Internationale Messe für Reisen, Freizeit und Sport und auch für Haus, Wohnung und Garten und es ist gut sackerment schon in Hannover ).  

 

Mikro vodní elektrárna

Westinghouse.JPGMinulý týden byl konečně vydán certifikát, který schvaluje prodávat a používat v EU tzv. mikro vodní elektrárny (μVE) pro drobné uživatele. Tato zařízení jsou výrobkem americké firmy Vestinggosling  (neplést s firmou Westinghouse) a za velkou louží se těší značné oblibě. Tuto malou elektrárnu si může každý jednoduchým způsobem dle přiloženého návodu nainstalovat, prostě to gumičkou přigumičkujete na ústí vodovodní baterie a čekáte. Kouzlo spočívá v tom, že kdykoliv budete pouštět vodu, můžete z této malé elektrárničky napájet nějaký domácí elektrospotřebič. Třeba při napouštění vany si vyluxujete apod. Teď už jen zbývá zkonstruovat ty elektrospotřebiče s dostatečně malým příkonem, zatím si můžete napájet alespoň úsporné žárovky. Dvě.

 

Cyklobus

cyklobus.JPGČeský výrobce autobusů Karosa představil nový cyklobus s poetickým názvem CykloSmršť. Cyklobus je velmi ekologický, má spotřebu 0 l nafty na 100 km. Každé místo k sezení (místa k stání jsou zapovězena) je vybaveno šlapacími pedály a od nich se převádí pohyb mechanicky na zadní nápravu. Řidítkami je vybaveno pouze místo řidiče.

 

 Pirátské vlaječky na auta (pirate bannerets)

pirat1.JPGS tímto nápadem přišla anglická firma Flags&Veilings a ne náhodou očekává, že 90% produkce bude vyvážet do České republiky. Jedná se o sadu dvou pirátských vlaječek o rozměrech tak akorát, které si budou řidiči-piráti připevňovat na své vozy. Tyto vlaječky mají zabraňovat poklesu ega pirátských řidičů např. při parkování, tankování paliva, čekání před závorami atd., prostě ve chvílích, kdy nemohou ukazovat zbytku řidičské populace, jací jsou machři.

 

 

Hi-tech běhací kolečko pro křečky

Firma Kettler vtrhla na trh s takovým tím běhacím tréninkovým kolečkem (nebo mlýnkem, nebo jak se tomu říká) pro křečky, které je vybaveno měřičem tepové frekvence. Pro velký úspěch se plánuje výroba koleček i jiných rozměrů např. pro fretky, kočičky, čínská prasátka nebo hokejisty NHL.

 

Nanotužka

Japonci předvedli nejmenší mikrotužku na světě, v podstatě je to první nanotužka. Protože se však na celém světě nenašel dobrovolník schopný s tímto nástrojem psát, byl firmou Toshiba zkonstruován k tomuto účelu také nanorobot Isoroku. Nanotužku i s nanorobotem ukradli předposlední den veletrhu mravenci, kteří unikli předvýstavní dezinsekční proceduře.  ferda.jpg

Záznam z bezpečnostní kamery

 

 

Ještě dodatek k japonské miniaturizaci. O tom, že se tento obludný trend nezastaví skutečně před ničím, lze demonstrovat laické veřejnosti na dalších dvou výstavních exponátech. Prvním je pletený košíček na houby o průměru pouhého půldruhého centimetru. Jak sami uznáte tento košíček, byť má zabudovaný mikroprocesor, je opravdu na houby. Ještě horší ohodnocení ovšem dostala malá kompozitová žumpa na h...o, a to doslova, protože druhé se tam už opravdu nevejde. Byla-li laická veřejnost po zhlédnutí těchto exponátů mírně konsternována, tak potom veřejnost odborná byla zhnusena měrou nejvyšší.

 

Co říci závěrem? Pokud jste snad uvažovali, že se na tento veletrh do Hannoveru podíváte, přehodnoťte ještě jednou své plány. Jeďte radši z dětmi k vodě nebo jděte do ZOO. Ty vlaječky navíc koupíte už i u nás.

Autor: Radek Folprecht | středa 2.7.2008 12:33 | karma článku: 26.87 | přečteno: 10128x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Jaroslav Chudáček

Americké námořnictvo přiznalo existenci UFO's

Médii včera proběhla zajímavá zpráva, která sice nejasnosti o UFO ́s a ufounech nijak nevyřešila, ale snad odstraní tabu, které se tohoto tématu týká.

19.9.2019 v 10:22 | Karma článku: 16.48 | Přečteno: 644 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč padají kroupy spíš přes den a ne v noci?

Zamysleli jste se někdy nad tím, že kroupy padají většinou jen ve dne a téměř nikdy v noci? Jak je to možné? (délka blogu 5 min.)

19.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 24.29 | Přečteno: 407 | Diskuse

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečno

Fyzika se dostává extrémně daleko od našeho přirozeného světa, a tím se ocitá v oblasti záhad, které je hodně těžké pochopit. Nejednou si s nimi neporadí i ti největší géniové. Pak je ale velmi důležité vyloučit prosté chyby.

16.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 37.28 | Přečteno: 1635 | Diskuse

Dana Tenzler

Co si počít, když jste zapomněli, kde máte svou atomovou bombu?

“Kam jsem to jenom dal(a)?” je velice napínavá otázka. O to napínavější, když je ztraceným předmětem... atomová bomba. (délka blogu 10 min.)

16.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.56 | Přečteno: 691 | Diskuse

Zdenek Slanina

Fraška na UPOL připomíná, že ochrana akademických whistleblowerů u nás neexistuje záměrně

Univerzita v Olomouci není jen jednou další institucí, kde se provalila hniloba akademických nepřístojností. Stejně jako jinde se tam ani neřešila ochrana akademických whistleblowerů, neb nebyla žádoucí. Naopak nežádoucí byli oni.

15.9.2019 v 15:33 | Karma článku: 31.24 | Přečteno: 5473 |

Najdete na iDNES.cz