Chudý hrádek

4. 04. 2012 18:42:59
/ zříceniny Máchova kraje / .                                                                  .

 

Zřícenina Chudého hrádku stojí na vysoké pískovcové skalní ostrožně nad rozhraním Dolského údolí a Čertovy rokle, asi deset kilometrů na jih od České Lípy. Jméno Chudý hrádek znamená, že hrad byl nevelkých rozměrů. Původně se jmenoval jen Hrádek. Později, když už dávno zanikl, ho místní nazývali Pustý zámek nebo Poustka. Hrad měl jednodílnou dispozici. Do dnešních dnů se dochovaly zbytky paláce, náznaky možné existence dalšího blíže neurčeného stavení, sklepy vytesané ve skále pod těmito budovami a studna (v některých pramenech uváděná jako cisterna na vodu).

Hrádek  postavili pravděpodobně Berkové z Dubé ve druhé polovině 14. století. První písemná stopa o něm pochází z roku 1391, kdy byl majetkem Jindřicha staršího Berky z Dubé na Housce. Tento Jindřich, zvaný jednooký, trpěl nedostatkem kreativity, což dokládá fakt, že čtyři z jeho šesti synů se jmenovali taky Jindřich. Roku 1402 dostává Hrádek do rukou nejmladší ze synů, a tedy i z Jindřichů, Jindřich zvaný Vaněk, který se pak po Hrádku psal. Další jasnější informace jsou až z následujícího století, kdy Hrádek, již jmenovaný jako Chudý hrádek, vlastnil od roku 1519 Jiří Kaplíř Osterský ze Sulevic. Ten ho prodal v roce 1532 Václavovi z Vartenberka na Rybnově. Netrvalo však dlouho a Chudý hrádek byl pro již nevyhovující rezidenční vlastnosti opuštěn.

 

obec Holany

Holany

 

Jako výchozí bod výpravy na Chudý hrádek můžeme využít obec Holany. Při této příležitosti naší pozornosti neunikne stará venkovská architektura, zejména barokní kostel sv. Maří Magdaleny a několik patrových roubených domů.

Zelená turistická značka nás vyvede ven z obce a to se již ocitneme v divočině. Tento pocit si nenecháme kazit silnicí III. třídy, po které půjdeme asi polovinu cesty.

 

ovce

Tisícihlavá stáda bizonů migrující na prériích pod Skalistými horami. To měli v Americe. U Holan zase mají stádo ovcí na louce pod pískovcovými skalami.

 

Asi po čtvrthodině chůze projdeme kolem samoty Kozlí roh a za chvíli se naše trasa odkloní ze silnice do Dolského údolí. To už nám zbývá ke zřícenině slabých 1,5 km.

Teď, když byl nic netušící čtenář bezelstně navnaděn na cestu z Holan, zbývá ještě dodat, že cesta od jihu z Dubé přes Dřevčice je snad ještě zajímavější. Hlavně finální část Čertovou roklí podle potůčku Roklice (pod hradem se Roklice setká s dalším malým bezejmenným potokem a výsledek se nadále jmenuje Dolský potok).

Ale teď se již věnujme zřícenině. Na obrázku vpravo tušíme Chudý hrádek nahoře za stromy.

erb Berků z Dubé

Erb Berků z Dubé

 

 

Chudý hrádekPod Chudým hrádkem

 

Chudý hrádek, jižní stěna paláce

Jižní stěna paláce, foceno ze šíjového příkopu.

Pro lepší orientaci si můžete otevřít půdorys z www.castles.cz.

 

Chudý hrádek, palác od jihojihovýchodu

Palác od jihojihovýchodu, foceno ze šíjového příkopu.

 

Chudý hrádek od jihovýchodu

Zřícenina od jihovýchodu, foceno ze šíjového příkopu.

 

Chudý hrádek, šíjový příkop

Pohled z jihozápadního rohu hradu na široký šíjový příkop.

Asi 200 m na jih od jádra hradu přepažuje ostrožnu ještě dnes znatelný obloukovitý val. Mezi tímto valem a šíjovým příkopem se rozkládalo předhradí, kde se nalézal také poplužní dvůr. Dokonce se vyskytly teorie, že val je mnohem starší než hrad a původně uzavíral staré slovanské či ještě starší hradiště. Pro tento akademický rozlet se však nenašly žádné archeologické důkazy.

 

Chudý hrádek, východní stěna paláce

Východní stěna paláce.

 

Chudý hrádek, severní stěna paláce

V severní stěně paláce jsou dvě okna.

 

Chudý hrádek, severní stěna palácePalác se skládá ze dvou částí, část s okny je mladší a je "přilepena" na starší část paláce, ze které toho zbylo mnohem méně.

Palác byl původně snad jen menší věžovitá stavba v jihozápadním rohu hradního areálu. Později byl palác rozšířen východním směrem, přičemž v dochované části severní stěny této části paláce se nacházejí dvě okna.

 

Chudý hrádek, uvnitř západní částiUvnitř věžové části paláce.

 

 

 

Okno paláce z vnitřní strany.

 

Chudý hrádek, okno paláce

 

 

 

Chudý hrádek, sklepení pod palácem  

 

Na hrádku najdeme i dvě místnosti vytesané ve skále.

 

Na obrázku vlevo vidíme vstup do místnosti pod hradním palácem.

Chudý hrádek, druhá vytesaná místnostJinou vytesanou místnost nalezneme ve skále, na které stála druhá budovou. Nahoře je vstup, vpravo vidíme schody šikovně vytesané v masivu pískovce.  

Chudý hrádek, schody ve druhém sklepení

 

Chudý hrádek, pohled do studny2 pohledy na/do studny, která je dnes hluboká asi 14 metrů.   Chudý hrádek, pohled do studny

Zde je třeba apelovat na dbaní zvýšené opatrnosti při pohybu po hradě. Spadnout lze nejen do studny, ale též ze skalních bloků.

 

Chudý hrádek, pohled na sever

Na bližších skalních blocích severně od nádvoří možná stály malé dřevěné věže přístupné po lávkách.

 

jaterník podléška

Brzy z jara kvete kolem Chudého hrádku jaterník podléška.

 

obec Holany

Návrat do Holan.

 

Autor: Radek Folprecht | středa 4.4.2012 18:42 | karma článku: 21.48 | přečteno: 2234x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Pavel Kynčil

Žumberk - středověká opevněná vesnice

Žumberk - v Jižních Čechách je opravdu krásné místo. Má svoji radnici,kostel, tvrz a faru. Co si vlastně přát více.

12.11.2018 v 9:51 | Karma článku: 11.75 | Přečteno: 210 | Diskuse

Otakar Vagner

Nejmilejší Martine, aneb husička a víno na Jiřáku

Svatý Martin z Tours (latinsky Martinus), (316 či 317 v Savarii– 8. listopadu 397 v Candes; 11. listopadu pohřben v Tours) římský voják, poustevník a biskup v Tours. Křesťanská legenda praví, jak se rozdělil s žebrákem o plášť.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 113 | Diskuse

Marcus Wang

Erotika Bratislava

10.11.2018 se v Bratislavě konal druhý ročník Erofest, výstava erotiky. Kvůli různým "radikálním" odpůrcům se musel konat ve staré průmylové hale na Petržalce, což akci dodalo výjimečnou atmosféru. Posuďte sami.

11.11.2018 v 17:50 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 1660 | Diskuse

Veronika Foglová

Oslavy 100 let od ukončení 1. světové války na Studeném

V sousední obci Studené dnes probíhaly, tak jako na mnoha jiných místech u nás i ve světě, oslavy 100 let od ukončení Velké války, nazvané později 1. světová.

11.11.2018 v 17:47 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 195 | Diskuse

Pavel Vrba

Na chvíli přenesen do minulosti

hledající dávno ztracené lidské stopy. Do sebe zapadající ozubená kolečka pomyslného stroje času spravedlivě ukrajují odměřený čas. Všem a všemu. Ale jak může člověk onen plynoucí čas zachytit. Třeba zrovna tam, kde to má rád.

11.11.2018 v 16:15 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 270 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz