Hřídelík a Milčany

8. 10. 2011 18:07:59
/ zříceniny Máchova kraje / .                                                                  .

Mezi nemalý počet zřícenin v okolí České Lípy patří také Hřídelík u Blíževedel a Milčany u Holan. Tyto hrady nedosahovaly velkého významu v dějinách, představíme si je pouze stručně. I když jsou zařazeny v jednom článku, tak nějakou větší historickou souvislost mezi nimi nehledejme.


 

Hřídelík

Hrad Hřídelík byl postaven někdy ve druhé polovině 13. století. Zajímavé je, že nebyl sídlem ani majetkem šlechty, ale patřil pražskému biskupství (první písemná zmínka o Hřídelíku z roku 1334), později arcibiskupství (povýšeno v roce 1344). Z dobových pramenů však nezjistíme, zda ho nechalo biskupství vystavět, což je nejpravděpodobnější, nebo ho koupilo. Význam Hřídelíku počal upadat poté, co v roce 1375 koupilo pražské arcibiskupství nedaleký Hrádek u Úštěku (Helfenburk). Ještě nějakou dobu byl Hřídelík užíván jako karcer, nebo-li vězení pro kněze, kteří zhřešili, nebo jen potřebovali zavřít. Definitivní konec hradu přineslo husitství.

K oživení místa došlo ještě v 19. století, kdy biskup Augustin Hille nechal postavit  na hradní skále malý letohrádek z cihel. Ten byl potom využíván jako výletní restaurace. Letohrádková epizoda však neměla dlouhého trvání.

 

 

Hřídelík, rytina A. Roth

Pohled na Hřídelík od severu. Rytina A. Rotha podle kresby F. A. Hebera (1844)

 

Hridelik01.jpg  

Jádro Hřídelíku stálo na pískovcovém suku, jehož tvar dal hradu jméno. Dole pod skalou na severní straně se nacházelo předhradí, kde dle dohadů tehdy stával také větrný mlýn.

 

Na obrázku vlevo vidíme přístupovou pěšinu pod skalní suk z obce Blíževedly.

Hřídelík

Zbytky zdiva na skále.

 

Hřídelík   Hřídelík

Vyzděná skalní rozsedlina.

 

Prostory ve spodní severní části skály. Zda tam byly již ve funkčním období hradu, asi nezjistíme.

 

Hřídelík   Hřídelík

Na horní plato skály s jádrem hradu se dnes běžný návštěvník dostane jen touto vytesanou chodbou.
I když profil vykazuje jisté gotické tvary,  tak chodba je možná novověkého původu. Nejčastěji elektronická literatura uvádí dobu vzniku 19. století. Ale kdo ví...

 

xx

Uvnitř chodby to může pro někoho vypadat mírně depresivně. Ale to dělá ta fotka, ve skutečnosti už po vstupu vidíte světlo na konci tunelu, nebo jak se to říká.

 

Hřídelík  

Chodba je ve tvaru písmene L a stoupá vzhůru, hlavně ke konci v tom kratším ramenu.
V závěrečném stoupání jsou také schody vytesané v pískovci, je třeba být přiměřeně opatrný, neboť to klouže (hlavně za mokra).

Na obrázku vlevo je výstup z chodby na horní plochu skalního suku.

Hřídelík

Zde stávalo jádro hradu.

 

 

Hřídelík

Pohled z jádra hradu na střechy Blíževedel .

 


 

Milčany

Zřícenina hradu Milčany se nachází mezi Holanskými rybníky, asi 8 kilometrů jihozápadně od České Lípy. Hrad bývá také chybně nazýván Vítkovec, za který byl dříve považován.

 

Pohled na Ronov přes Holanský rybník

Pohled z obce Holany přes Holanský rybník. Někde za Holanským rybníkem vpravo, nad břehem rybníka Milčanského (také zvaného Velká Nohavice), se nachází jediné malé torzo hradu Milčany. Ten nepřehlédnutelný kopec je Ronov.

 

Milčany

Z hradu se zachovala pouze část kvádrového pískovcového zdiva. Doba vzniku hradu je datována koncem 14. století. Roku 1543 je už veden v úředních záznamech jako pustý.  Poté byl hrad rozebrán na stavební materiál. Obranyschopnost hradu byla podpořena okolním močálovitým terénem, rybníky zde byly založeny mnohem později.

Z majitelů můžeme jmenovat například Jindřicha Berku z Dubé. Od Berků hrad později koupil Zikmund z Vartenberka.

Ještě zbývá dodat, že předchůdcem hradu Milčany byla menší tvrz asi 500 metrů severně, ze které se také něco málo zachovalo, jen se dnes nachází na malém ostrůvku v Milčanském rybníku.

 

Kostel v Holanech

Stavební materiál hradu Milčany byl pravděpodobně použit také při stavbě kostela sv. Máří Magdalény v Holanech.

 

Autor: Radek Folprecht | sobota 8.10.2011 18:07 | karma článku: 18.54 | přečteno: 2238x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Pavel Kynčil

Žumberk - středověká opevněná vesnice

Žumberk - v Jižních Čechách je opravdu krásné místo. Má svoji radnici,kostel, tvrz a faru. Co si vlastně přát více.

12.11.2018 v 9:51 | Karma článku: 12.10 | Přečteno: 210 | Diskuse

Otakar Vagner

Nejmilejší Martine, aneb husička a víno na Jiřáku

Svatý Martin z Tours (latinsky Martinus), (316 či 317 v Savarii– 8. listopadu 397 v Candes; 11. listopadu pohřben v Tours) římský voják, poustevník a biskup v Tours. Křesťanská legenda praví, jak se rozdělil s žebrákem o plášť.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 113 | Diskuse

Marcus Wang

Erotika Bratislava

10.11.2018 se v Bratislavě konal druhý ročník Erofest, výstava erotiky. Kvůli různým "radikálním" odpůrcům se musel konat ve staré průmylové hale na Petržalce, což akci dodalo výjimečnou atmosféru. Posuďte sami.

11.11.2018 v 17:50 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 1660 | Diskuse

Veronika Foglová

Oslavy 100 let od ukončení 1. světové války na Studeném

V sousední obci Studené dnes probíhaly, tak jako na mnoha jiných místech u nás i ve světě, oslavy 100 let od ukončení Velké války, nazvané později 1. světová.

11.11.2018 v 17:47 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 195 | Diskuse

Pavel Vrba

Na chvíli přenesen do minulosti

hledající dávno ztracené lidské stopy. Do sebe zapadající ozubená kolečka pomyslného stroje času spravedlivě ukrajují odměřený čas. Všem a všemu. Ale jak může člověk onen plynoucí čas zachytit. Třeba zrovna tam, kde to má rád.

11.11.2018 v 16:15 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 270 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz