Veliš

30. 08. 2011 18:28:59
/ zříceniny Českého ráje a blízkého okolí / .                                                                  .

Asi 3,5 km jihozápadně od jičínské věže * se nachází čedičový vrch Veliš (429 m n.m.), na kterém svého času stával stejnojmenný královský hrad. Dnes však z tohoto hradu nalezneme na místě pouze několik nevýznamných fragmentů zdiva.

Kdo a kdy založil hrad Veliš, nelze zjistit.  Ani informační dálnice, kde se to rozporuplnými informacemi jen hemží, nám jasné světlo do této oblasti nevnesla. Spíše naopak. Zakladatelem mohl být Přemysl Otakar I., Přemysl Otakar II. nebo Václav II. A nebo taky úplně někdo jiný.

* je to ta věž, pod kterou měl své bydliště i pracoviště známý místní švec Rumcajs, než byl donucen přestěhovat se do nedalekého lesa Řáholce.

 

 

hrad Veliš, údajná podoba kolem roku 1650

 

hrad Veliš, údajná podoba kolem roku 1650

 

Na dvou obrázcích vlevo je znázorněna podoba hradu Veliše okolo roku 1650. Ten horní je rytina J. Harnische podle staré malby v Kopidlně a dole je nástěnná malba z Libáně. Tato výtvarná díla vznikla v době, kdy hrad již neexistoval.

Jak je z obrázků patrné, Veliš byl jedním z nejmohutnějších českých hradů. Z jeho historie a stavebního vývoje však mnoho informací nemáme. Jako zajímavost lze uvést, že od roku 1500 zde byla uložena Basilejská kompaktáta na dobu delší než sto let.

Veliš byl významnou pevností během třicetileté války. Přestože posádku měl nepočetnou, nepodařilo se ho Švédům nikdy obsadit. Tyto fortifikační kvality, tedy nejen Veliše, ale i dalších hradů, zaujaly císaře Leopolda I. natolik, že roku 1658 vydal příkaz preventivně tyto hrady pobořit, aby nesloužily jako nedobytné pevnosti nepříteli, který by je případně dobyl. K fyzickému naplnění tohoto nešťastného rozhodnutí došlo v případě Veliše pravděpodobně roku 1678. Poté pobořený hrad sloužil jako vydatný zdroj levného stavebního materiálu.

Ale to nejhorší Veliš teprve čekalo.  V 19. století zde probíhala intenzivní těžba čediče používaného při stavbě silnic. Tato činnost prakticky zdevastovala samotný čedičový vrch.

 

Veliš u Jičína

Pohled na vrch Veliš od severo-severozápadu. Osada na úpatí kopce se jmenuje Podhradí a patří k Jičínu. Na vrcholu kopce nás na první pohled zaujme věž, která nemá s hradem nic společného, je to observační pilíř. Zřetelné je i poškození kopce těžbou čediče.

 

     
 

Observační pilíř na Veliši

V 19. století byl na vrcholu Veliše situován trigonometrický bod TB 17. Díky tomu musela být úředně zastavena další těžba čediče ve zdejším lomu a vrchol tak byl uchráněn celkovému zničení. TB 17 patří k bodům geodetických základů ČR.

V roce 1941 byl bod začleněn do Základní trigonometrické sítě (dnes AGS, Astronomicko-geodetická síť) a v roce 1942 byl na Veliši postaven zděný observační pilíř. Výška pilíře nad úrovní terénu je 10,5 metru.

Observační pilíř na Veliši

Observační pilíř Veliš je vyhlášen technickou památkou České republiky.

 
     

 

Ale vraťme se zpět k hradu. Tedy alespoň k tomu málu, co z něj zbylo:

 

Veliš u Jičína

Toto vidíme, přijdeme-li k Veliši přístupovou cestou z Podhradí: čedičový masiv rozeklátý těžbou, zbytky zdiva a pod keřem vpravo nahoře nenápadně nakukuje observační pilíř.

 

Veliš u Jičína

Pohled na vnitřní stranu zachovalého zbytku zdiva

 

Veliš u Jičína

Průhled pod torzem zdi do "propasti" vzniklé lomem.

 

Veliš u Jičína

"Propast" dosahuje hloubky 25 metrů. Při návštěvě Veliše je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

 

Veliš u Jičína

 

Studna na Veliši prý měla hloubku 50 metrů. Nelze učit zda toto byla studna (dnes už zasypaná), nebo pouze do skály vytesaná cisterna na dešťovou vodu.

 

Když už tedy člověk váží cestu na Veliš a hrad nikde, přesto nemusí být zklamán, neboť z vrchu jsou zajímavé výhledy do krajiny všemi směry, jak dokládají následující fotografie (z důvodu různého zvětšení je pro představu čtenáře u některých bodů udána přibližná vzdálenost od místa fotografování):

 

pohled na Jičín z Veliše

Pohled na severovýchod. Za Jičínem je vrch Zebín, 400 m n.m., s kaplí sv. Máří Magdalény (5,9 km). Pod Zebínem se nachází kostel Všech svatých, kostel prochází v roce 2011 opravou, proto ten modrý materiál na střeše, na který ještě přijde vrchní střešní krytina.

 

pohled na Jičín z Veliše

Ještě jednou Jičín. Zřetelná je lipová alej vysázená na příkaz Albrechta z Valdštejna, stromy bývají obnovovány, z původních není v aleji žádný. Alej spojuje Jičín s Valdicemi. Před alejí vidíme Valdickou bránu (3,5 km), to je ta již v úvodu zmiňovaná jičínská věž, a před ní (na fotografii, ve skutečnosti je spíše za ní) je kostel sv. Jakuba Většího. Za alejí vidíme Valdice, hlavně valdickou věznici s kostelem bývalého kartuziánského kláštera.

 

Obec Veliš

Pohled na Jih. Obec Veliš s pozdně barokním kostelem sv. Václava (850 m).

 

pohled z Veliše

Pohled na jiho-jihovýchod. Vidíme měděnkou porostlou střechu zámku (5,2 km) v Jičíněvsi. Obec Jičíněves je při tomto pohledu zcela ukryta v terénní nerovnosti.

 

pohled z Veliše

Pohled na jihozápad, rolníkům se po sklizni práší z polí a to je taková tečka za tímto článkem o Veliši.

Autor: Radek Folprecht | úterý 30.8.2011 18:28 | karma článku: 23.21 | přečteno: 2977x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Pavel Kynčil

Žumberk - středověká opevněná vesnice

Žumberk - v Jižních Čechách je opravdu krásné místo. Má svoji radnici,kostel, tvrz a faru. Co si vlastně přát více.

12.11.2018 v 9:51 | Karma článku: 12.10 | Přečteno: 210 | Diskuse

Otakar Vagner

Nejmilejší Martine, aneb husička a víno na Jiřáku

Svatý Martin z Tours (latinsky Martinus), (316 či 317 v Savarii– 8. listopadu 397 v Candes; 11. listopadu pohřben v Tours) římský voják, poustevník a biskup v Tours. Křesťanská legenda praví, jak se rozdělil s žebrákem o plášť.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 113 | Diskuse

Marcus Wang

Erotika Bratislava

10.11.2018 se v Bratislavě konal druhý ročník Erofest, výstava erotiky. Kvůli různým "radikálním" odpůrcům se musel konat ve staré průmylové hale na Petržalce, což akci dodalo výjimečnou atmosféru. Posuďte sami.

11.11.2018 v 17:50 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 1660 | Diskuse

Veronika Foglová

Oslavy 100 let od ukončení 1. světové války na Studeném

V sousední obci Studené dnes probíhaly, tak jako na mnoha jiných místech u nás i ve světě, oslavy 100 let od ukončení Velké války, nazvané později 1. světová.

11.11.2018 v 17:47 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 195 | Diskuse

Pavel Vrba

Na chvíli přenesen do minulosti

hledající dávno ztracené lidské stopy. Do sebe zapadající ozubená kolečka pomyslného stroje času spravedlivě ukrajují odměřený čas. Všem a všemu. Ale jak může člověk onen plynoucí čas zachytit. Třeba zrovna tam, kde to má rád.

11.11.2018 v 16:15 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 270 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz