Jestřebí

5. 04. 2011 18:53:59
/ zříceniny Máchova kraje / .                                                                  .

Zřícenina hradu Jestřebí se nachází mezi městy Česká Lípa a Doksy. Tento, dříve mohutný, skalní hrad byl postaven na skalním suku, který se tyčí na nevysokém pahorku nad okolní krajinou. Pod tímto pahorkem byl tehdy také rybník a močály. Všechny tyto aspekty poskytovaly hradu dobrou obranyschopnost. Případný nepřítel byl spatřen již na velkou vzdálenost a dostat se nahoru po skalních stěnách rozhodně jednoduché nebylo.

Dispozičně byl hrad řešen ve třech výškových úrovních. Předpokládá se, že na úpatí skály byly dřevěné hospodářské budovy a opevnění tvořené dřevěnými palisádami. Žádné stopy se však z této části  hradu do dnešních dnů nedochovaly. Samotná skála má dvě plošiny, kde nižší sloužila opět k hospodářským účelům, byl zde například rumpál studny a obilnice vyhloubená do skály, a na horní byly obytné budovy. Budovy byly stavěné ze dřeva, hradby po obvodech obou plošin byly z lámaného pískovce se sypaným jádrem, přičemž hradba na horním hradu byla tvořena prakticky pouze stínkami na nízkém symbolickém podkladu, což na vysoké skalní "věži" bylo dostačující.

Hrad byl postaven na přelomu 14. a 15. století. Jako pustý je uváděn od poloviny 16. století. Hrad měl původně německé jméno Habichtstein (Jestřábí kámen).

jestrebi02.jpgPohled od jiho-jihovýchodu na skálu, na které byl postaven hrad Jestřebí. Pod hradem se rozprostírá obec stejného jména.

 

jestrebi13.jpgZvonice a hřbitov na skalní terase pod hradem. Zvonice je pravděpodobně rekonstruovaným pozůstatkem kostela, který padl za oběť ničivému požáru zachvátivšímu téměř celou ves v roce 1768. Nad hřbitovní zdí vykukuje skéla s hradem.

 

jestrebi06.jpgPůvodní vstup na hrad na skále se nedochoval. V 19. století bylo postaveno schodiště vedoucí šachtou bývalé hradní studny. Spodní odhalená partie tohoto nového vstupu byla novogoticky obezděna. Nahoře na skále se decentně vine torzo hradby.

 

jestrebi07.jpgPři pohledu od severozápadu bylo možné ještě donedávna spatřit na horním hradu kus hradební zdi se třemi stínkami. 1. října 2009 se však zřítila velká část skály i s touto dochovanou částí hradby. Skála je velmi náchylná  erozi, kterou podpořili jak shora tehdejší stavitelé hradu, tak později zdola  prostí lidé těžící v 18. a 19. století pískovec na stavbu svých obydlí. Nejprve počali s rozebíráním zdiva a později se vrhli i na skalní bloky.

Pod skálou je bezpečnější se zbytečně nezdržovat.

 

jestrebi15.jpgNa svahu  jsou roztroušeny zbytky pískovce po destrukci v roce 2009, větší kusy byly odklizeny.

 

 

jestrebi17.jpgZajímavostí této skály je, že má širší temeno než základnu.

 

jestrebi10.jpg  

 

 

Tímto lomeným portálem se vstupuje na schodiště vedoucí bývalou studniční šachtou.

 

jestrebi09.jpgSchodiště - již ne to z 19. století, ale novější -  je relativně prudké. Pro minimalizaci pravděpodobnosti vzniku úrazu je třeba při jeho zdolávání dbát zvýšené opatrnosti.

 

  jestrebi08.jpg

jestrebi12.jpgDolní plató je obehnáno kovovým zábradlím. Na horní hrad se běžný návštěvník nedostane.

 

lysa_skala.jpgPohled z hradu na Lysou skálu.
Lysá skála (419 m n.m.) je čedičový vrch vulkanického původu vzniklý v třetihorách. Na vrchol vede turistická značka.

 


Farní kostel sv. Ondřeje.

Po již výše zmiňovaném požáru byl v letech 1780-1781 vystaven v obci nový pozdně barokní kostel.

 

jestrebi_kostel.jpg

 

jestrebi04.jpgZ hradu Jestřebí toho do dnešní doby moc nezbylo a také pohled na skálu nám neposkytne reálnou představu o jeho velikosti. Plocha nesoucí hrad byla tehdy o poznání větší, ale v průběhu staletí došlo několikrát k pádům kusů pískovcového masivu.

 

jestrebi-1797.jpg

Nejstarší dochované vyobrazení hradu Jestřebí, již zříceniny. František Karel Wolf, Antonín Pucherna, 1797, akvatinta (na fotografii výřez).

Autor: Radek Folprecht | úterý 5.4.2011 18:53 | karma článku: 21.71 | přečteno: 2953x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Pavel Kynčil

Žumberk - středověká opevněná vesnice

Žumberk - v Jižních Čechách je opravdu krásné místo. Má svoji radnici,kostel, tvrz a faru. Co si vlastně přát více.

12.11.2018 v 9:51 | Karma článku: 11.75 | Přečteno: 210 | Diskuse

Otakar Vagner

Nejmilejší Martine, aneb husička a víno na Jiřáku

Svatý Martin z Tours (latinsky Martinus), (316 či 317 v Savarii– 8. listopadu 397 v Candes; 11. listopadu pohřben v Tours) římský voják, poustevník a biskup v Tours. Křesťanská legenda praví, jak se rozdělil s žebrákem o plášť.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 113 | Diskuse

Marcus Wang

Erotika Bratislava

10.11.2018 se v Bratislavě konal druhý ročník Erofest, výstava erotiky. Kvůli různým "radikálním" odpůrcům se musel konat ve staré průmylové hale na Petržalce, což akci dodalo výjimečnou atmosféru. Posuďte sami.

11.11.2018 v 17:50 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 1660 | Diskuse

Veronika Foglová

Oslavy 100 let od ukončení 1. světové války na Studeném

V sousední obci Studené dnes probíhaly, tak jako na mnoha jiných místech u nás i ve světě, oslavy 100 let od ukončení Velké války, nazvané později 1. světová.

11.11.2018 v 17:47 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 195 | Diskuse

Pavel Vrba

Na chvíli přenesen do minulosti

hledající dávno ztracené lidské stopy. Do sebe zapadající ozubená kolečka pomyslného stroje času spravedlivě ukrajují odměřený čas. Všem a všemu. Ale jak může člověk onen plynoucí čas zachytit. Třeba zrovna tam, kde to má rád.

11.11.2018 v 16:15 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 270 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz