Bradlec

12. 10. 2010 18:32:59
/ zříceniny Českého ráje a blízkého okolí / .                                                                  .

Zřícenina gotického hradu Bradlec leží na stejnojmenném kopci (547 m.n.m.)  vzdáleném 7 km vzdušnou čarou od Jičína směrem severo-severovýchodním mezi obcemi Bradlecká Lhota a Syřenov. Nedaleko této zříceniny se nachází zřícenina hradu Kumburk, který vznikl přibližně ve stejné době.

Jádro hradu Bradlec mělo podélnou (západo-východní) dispozici výhodně využívající úzký hřeben mezi dvěma čedičovými suky (bradly). Na západním suku stála mohutná čtyřpatrová obytná věž čtvercového průžezu zvaná Černá. Na východním byl hradní palác, dnes nazývaný Jenštejnský, s obloukovitou vnější obvodovou zdí.

Hrad Bradlec byl postaven počátkem 14. století (někdy je uváděn konec 13. století). Na hrad se za doby jeho existence několikrát uchýlili loupeživí rytíři, což mělo za následek rozšíření nepodložených řečí o zde zakopaném pokladu. Od poloviny 16. století hrad pustne.

Hrady Bradlec a Kumburk patří obci Syřenov a pečuje o ně Sdružení pro záchranu hradu Kumburku.

bradlec_vojkovsky.jpg

 

 

Jedna z možných podob Bradlece ve středověku. Autor rekonstrukce: Rostislav Vojkovský.

bradlec01.jpgTorzo Černé věže. Dnes je někdy také nazýváno Koňská brána, k čemuž svádí otvor jako dělaný pro průjezd jezdce na koni, ale není tomu tak.

 

bradlec02.jpgČerná věž, ve zdivu jsou otvory pro dřevěné trámy nesoucí podlahu prvního patra.

 

bradlec03.jpgZde je na místě též nutno upozornit, že zřícenina je v havarijním stavu a hrozí pády částí zdiva. Na vině je zub času a ještě ostřejší zub povětrnostních podmínek.

Dalšími devastátory jsou hledači pokladů, kteří vyzbrojeni detektory kovů a ještě ostřejšími krumpáči už několikrát překopali zem pod hradem. Tím jen přidělávají práci dobrovolníkům z občanského sdružení uvedeného výše, kteří musí při brigádách eliminovat škody napáchané těmito hledači. Nezbývá než prozradit, že tam žádný poklad zakopaný prostě není, což právě tím několikerým bezvýsledným přeoráním hledači již nepřímo potvrdili.

 

bradlec05.jpgVpravo trčí zbytek jižní hradby a vzadu je kus jižní a východní obvodové stěny Jenštejnského paláce. V podstatě tyto tři (včetně Černé věže) fragmenty jsou, kromě několika malých drobností, to jedinné, co z hradu do dnešního dne zbylo.

 

bradlec08.jpgZde vpravo Jenštejnský palác a vlevo jižní hradba. Tato hradba byla vysoká asi 9 metrů, u paty měla šířku 3 metry a ve výšce ochozu byla široká 2 metry.

 

bradlec09.jpgDetail zdi Jenštejnského paláce. Jako základní materiál zdiva byl použit čedič, přičemž líc je z estetických důvodů tvořen kvádry z kvalitního žlutého pískovce. Označení kvádr, tak jak ho známe z vědy geometrické, je však pro inkriminované stavební elementy nepřesné, neboť jejich zadní stěny mají klínovitý tvar, aby lépe vázaly s čedičovým zdivem. Za povšimnutí stojí malé otvory sloužící k manipulaci s těmito kvádry při hradozednických pracech.

 

bradlec10.jpgPohled zdola na obloukovitou zeď paláce na čedičovém, z části převislém, bradlu. Vlevo se za listy stromu skrývá "druhý oblouk", který je zbytkem polookrouhlé věžičky k paláci přimknuté.

V době, kdy je listí na stromech, je zřícenina v podstatě skryta před zraky pozorovatelů v bujném porostu. Chcete-li Bradlec vidět lépe, je určitě výhodnější  situovat návštěvu časově do doby, kdy listnáči odpočívají - nejlépe pozdní podzim, či časné jaro - a nedopustit se stejné chyby jako autor. Na druhou stranu se tento člověk nemusel vláčet s bundou a kulichem.

 

bradlec07.jpgZde stála severozápadní hradba předhradí, za ní je západní čedičový suk, na kterém jsou zbytky Černé věže, z těchto míst neviditelné.

 

bradlec13.jpg  bradlec12.jpg  bradlec11.jpg 

V lese kolem zříceniny rostou všelijaké houby různého stupně jedlosti.

 

bradlec14.jpgU hradu též hojně roste jedovaté vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia). Dle wikipedie rostou vraní oka především ve vlhčích lesích na bohatších půdách ... takže ono nakonec na těch řečech o zakopaném pokladu možná něco bude.

 

Autor: Radek Folprecht | úterý 12.10.2010 18:32 | karma článku: 20.03 | přečteno: 2852x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Pavel Kynčil

Žumberk - středověká opevněná vesnice

Žumberk - v Jižních Čechách je opravdu krásné místo. Má svoji radnici,kostel, tvrz a faru. Co si vlastně přát více.

12.11.2018 v 9:51 | Karma článku: 11.75 | Přečteno: 207 | Diskuse

Otakar Vagner

Nejmilejší Martine, aneb husička a víno na Jiřáku

Svatý Martin z Tours (latinsky Martinus), (316 či 317 v Savarii– 8. listopadu 397 v Candes; 11. listopadu pohřben v Tours) římský voják, poustevník a biskup v Tours. Křesťanská legenda praví, jak se rozdělil s žebrákem o plášť.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 112 | Diskuse

Marcus Wang

Erotika Bratislava

10.11.2018 se v Bratislavě konal druhý ročník Erofest, výstava erotiky. Kvůli různým "radikálním" odpůrcům se musel konat ve staré průmylové hale na Petržalce, což akci dodalo výjimečnou atmosféru. Posuďte sami.

11.11.2018 v 17:50 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 1653 | Diskuse

Veronika Foglová

Oslavy 100 let od ukončení 1. světové války na Studeném

V sousední obci Studené dnes probíhaly, tak jako na mnoha jiných místech u nás i ve světě, oslavy 100 let od ukončení Velké války, nazvané později 1. světová.

11.11.2018 v 17:47 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 195 | Diskuse

Pavel Vrba

Na chvíli přenesen do minulosti

hledající dávno ztracené lidské stopy. Do sebe zapadající ozubená kolečka pomyslného stroje času spravedlivě ukrajují odměřený čas. Všem a všemu. Ale jak může člověk onen plynoucí čas zachytit. Třeba zrovna tam, kde to má rád.

11.11.2018 v 16:15 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 270 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz