Vesec u Sobotky

24. 11. 2010 17:51:59
Předpokládá se, že počátky osady Vesec spadají do 12. století. Dnes je snad jedinou vesnicí u nás, která si zachovala svůj starý ráz. V roce 1995 byl Vesec vyhlášen památkovou rezervací.

Vesec je návesní osada typu okrouhlice, kdy uprostřed je okrouhlá náves s jedinou přístupovou silnicí. Obytné domy jsou zde převážně roubené. Při stavbě hospodářských budov byly využívány, kromě dřeva, pískovcové štuky z nedalekého lomu v údolí Plakánek. V první polovině dvacátého století, při rekonstrukcích či novém stavění, byly tyto štuky nahrazovány cihlami. Všechny střechy byly původně doškové. Později se na některých střechách objevily šindele a dnes už jsou většinou pokryty taškami a eternitem.

vesec_celkovy_pohled.jpgPohled na Vesec od jihu. Kopec vpravo v pozadí je Vyskeř.

 

vesec_prijezdova_silnice.jpgDo Vesce vede jediná silnice, dá-li se to tak nazvat.

 

vesec_naves.jpg
vesec_cp3.jpg

Vesecké roubené domy jsou převážně patrové a v patře se po celé délce stavení nachází pavlač překrytá střechou.

  vesec_pavlac.jpg

vesec_okno.jpgOkna starých domů mají nevelké rozměry.

 

vesec_okna.jpgVe Vesci jsou okna roubenek často sdružená do dvojic.

vesec_sindel.jpgDetail šindelů na stříšce nad vstupní brankou do jedné ze zdejších usedlostí.

 

vesec_sindele.jpgŠindelová střecha.

 

vesec_stuky.jpgHospodářský objekt postavený z pískovcových štuk.

 

vesec_cp20.jpg
vesec_humprecht.jpg

Z Vesce je to „co by kamenem dohodil“ na lovecký zámeček Humprecht.

 
vesec_topol.jpg

Jednou ze zajímavostí Vesce je stříbrný topol (správněji tedy topol bílý). Strom roste před usedlostí s číslem popisným 15 a je nejméně třetí v pořadí na stejném místě. Sázení topolu na tomto místě je nepsanou povinností majitele již zmíněné usedlosti. Současný topol byl vysázen v roce 1978. V roce 2006 dostal dva zásahy bleskem (21.7. a 5.10.), ale pokaždé se z toho úspěšně „vylízal“. Bude to asi silný strom. Ostatně jeho předchůdce měl při kácení (r. 1976) obvod kmene 7,8 metru. A tomu prvnímu, pokácenému v roce 1867, se ustálila hodnota stejného parametru na 9,6 metrech.

 
vesec_hasicska_zbrojnice.jpg

Občanskou vybavenost ve Vesci tvoří hasičská zbrojnice a poštovní schránka. Není to mnoho, ale co byste chtěli stavět pro 26 čísel popisných? Lidé se tu ostatně mají dobře i bez hypermarketů, multikin a trolejbusů. A umí se o sebe postarat.

Někteří suší kukuřici na kůlně.vesec_kukurice.jpg

 

Jiní suší jablka na stromě.vesec_jablka.jpg

A až se jich zima zeptá: "Co jste dělali v létě?", budou na tuto dotěrnou otázku řádně připraveni.

  vesec_drevo.jpg

Když už jsme u těch lidí, tak negativní vývoj počtu obyvatel (taktně se zdržíme silných výrazů, jako jsou vymírání a exodus), ilustrují následující cifry. V roce 1921 žilo ve Vesci 143 stálých obyvatel ve 21 usedlostech. Uběhlo poctivých 70 let a roku 1991 zde bylo hlášeno pouhých 22 lidí. Situaci zachraňují alespoň chalupáři, kteří dnes počet obyvatel významně navyšují. Ti však pravidelně s nedělním soumrakem mizí jako pára nad hrncem a ve vsi nastává, někdy až znepokojující, klid. Pravda, o prázdninách to bývá lepší.

 
 
 

VESEC A FILM

Vesnice, díky svému starobylému vzezření, láká do svých exteriérů i interiérů filmaře, kteří těmto lákadlům podléhají v houfných počtech. Bylo tady točeno mnoho známých i neznámých filmů a budeme-li počítat i dokumenty a reklamy dostaneme se k řádově desítkám alespoň částečně natočených děl v této lokalitě. Nebudeme zde jmenovat zdaleka všechny.

Nás, nositele odkazu největšího Čecha, zajisté zaujme, že ve Vesci byly točeny některé záběry filmu Jára Cimrman ležící spící. Konkrétně to byly pasáže z obecní školy v Liptákově (čp 7) a z muzea peří (čp 19) a samozřejmě i liptákovské exteriéry.  Taktéž závěrečný Cimrmanův přespolní běh s kufry se odehrál na cestě u Vesce.

 

vesec_cp7.jpg

 

 

Ještě můžeme zmínit pohádku S čerty nejsou žerty či dětský muzikál Přijela k nám pouť. Pochvalu si také zaslouží místní dobrovolní hasiči, kteří jezdili se stříkačkou "Máňou" ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

 

Opustíme-li Vesec opačnou stranou, než je přístupová silnice, dojdeme, cestou mezi poli, do lesa. V lese, necelý kilometr od Vesce, se nachází zbytek skalního mlýna. Vlevo jsou patrné, do skály vytesané, dvě kapsy pro trámy. V mohutném, ve skále vytesaném, zářezu vpravo bylo mlýnské kolo. Vrchem byl veden náhon, po kterém do dnešních dnů nezbyly žádné památky.vesec_skalni_mlyn.jpg

 

 

Autor: Radek Folprecht | středa 24.11.2010 17:51 | karma článku: 20.83 | přečteno: 3690x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Pavel Kynčil

Žumberk - středověká opevněná vesnice

Žumberk - v Jižních Čechách je opravdu krásné místo. Má svoji radnici,kostel, tvrz a faru. Co si vlastně přát více.

12.11.2018 v 9:51 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 218 | Diskuse

Otakar Vagner

Nejmilejší Martine, aneb husička a víno na Jiřáku

Svatý Martin z Tours (latinsky Martinus), (316 či 317 v Savarii– 8. listopadu 397 v Candes; 11. listopadu pohřben v Tours) římský voják, poustevník a biskup v Tours. Křesťanská legenda praví, jak se rozdělil s žebrákem o plášť.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 116 | Diskuse

Marcus Wang

Erotika Bratislava

10.11.2018 se v Bratislavě konal druhý ročník Erofest, výstava erotiky. Kvůli různým "radikálním" odpůrcům se musel konat ve staré průmylové hale na Petržalce, což akci dodalo výjimečnou atmosféru. Posuďte sami.

11.11.2018 v 17:50 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 1667 | Diskuse

Veronika Foglová

Oslavy 100 let od ukončení 1. světové války na Studeném

V sousední obci Studené dnes probíhaly, tak jako na mnoha jiných místech u nás i ve světě, oslavy 100 let od ukončení Velké války, nazvané později 1. světová.

11.11.2018 v 17:47 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 195 | Diskuse

Pavel Vrba

Na chvíli přenesen do minulosti

hledající dávno ztracené lidské stopy. Do sebe zapadající ozubená kolečka pomyslného stroje času spravedlivě ukrajují odměřený čas. Všem a všemu. Ale jak může člověk onen plynoucí čas zachytit. Třeba zrovna tam, kde to má rád.

11.11.2018 v 16:15 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 270 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz